Günümüzde teknoloji ve üretim sektörünün göstermiş olduğu gelişim sonucunda artık çadırlar, birçok kullanıcı dostu teknik özellik ve fiyat aralığına sahip, çok geniş bir yelpazede üretilmektedir…

Bu çeşitlilik, ne yazık ki yaptığımız aktivite/spor için en uygun çadırı seçme konusunda kafamızın karışmasına neden olmaktadır.

 “Uygun fiyatlı çadırımı almalıyım? Teknik özellikleri en iyi çadırımı almalıyım? Yok canım işimi görsün yeter; Orta halli bir çadır neyime yetmiyor?”

Bu seçeneklerin içinde kaybolmaktansa öncelikle ihtiyaçlarımızı en kapsamlı şekilde belirleyip, doğru tercihi yapmak adına doğru soruları cevaplamalıyız.

  • Ne tip bir çadıra ihtiyacım var?
  • Çadırımı hangi mevsimde kullanacağım?
  • Çadırımı hangi yükseklikte kullanacağım?
  • Kaç kişilik bir çadıra ihtiyacım var?
  • Çadırım bana ekstra hangi konforu sağlamalı?

Önceden belirlediğiniz ihtiyaçlara göre bu soruları cevapladığınızda göreceksiniz ki, doğru çadır seçimini yapmış olacaksınız. Geriye uygun bütçeyi oluşturup çadırınıza sahip olmak kalıyor.

Ne tip bir çadıra ihtiyacım var? :

Çadırlar üretildikleri şekillere göre Üçgen, Kubbe ( Dome ) ve Tünel olmak üzere üç çeşitte sınıflandırılmaktadır.

Üçgen çadırlar tasarımları gereği hem çok ağır hem de kurulumları oldukça zahmetli çadırlardır. Bu nedenle günümüzde artık çok fazla tercih edilmeyen bir çadır modelidir. Şayet nostalji seviyorsanız o ayrı…

Kubbe ( Dome ) çadırlar ise tasarımları gereği hem çok hafif hem de kurulumları pratik çadırlardır. Ayrıca sunduğu geniş iç hacim ve ergonomik yapısı, kubbe çadırları günümüzün yıldızları haline getirmiştir. Hemen hemen tüm kamp atmayı sever kişinin çantasında yerini almıştır. Fakat sağlam bir modele sahip değilseniz ve doğru kurulum yapmamışsanız özellikle sert hava şartlarında size sorun çıkarabilir. Bu nedenle çadırınızı seçerken, pollerinin alüminyum malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin. Çünkü diğer bir seçenek olan fiberden imal edilmiş poller, soğuk ve sert havalarda mukavemetlerini kaybeder ve kırılgan bir yapıya bürünürler.

Tünel çadırlar ise tasarımları gereği sert hava koşullarına en uygun çadırlardır. Fakat bu çadırlar genellikle tek kişiliktir ve sundukları iç hacim oldukça kısıtlı olduğu için sadece yüksek irtifa kamplarında tercih edilir. Ama bu normal kamp aktivitelerinde de kullanamayacağınız anlamına gelmez.

Çadırımı hangi mevsimde kullanacağım? :

Çadırlar, kullanılacakları mevsimlere göre, 3 mevsim, 4 mevsim ve 5 mevsim ( Alpin) olarak sınıflandırılır.

3 mevsim çadırlar en popüler çadırlardır. Hem fiyatlarının uygun olması hem de adından da anlaşılacağı üzere ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında kullanıcısına sunduğu konfor nedeniyle tercih edilir. Bu çadırlar kış aylarında da pek tabi kullanılabilir. Fakat sizi mağdur etmeleri çok yüksek bir ihtimaldir. Genellikle 3 mevsim çadırların suya karşı dayanımları 2000 ile 3000 mm/cm3 dır. ( Bu nedenle kı

ş aylarında kullanmanızı pek tavsiye etmem.)

4 mevsim çadırlar ise, 3 mevsim çadırların geliştirilmiş halidir. Sert hava koşullarına (yağmur, kar ve rüzgar) dayanımları çok daha yüksektir. Kış aylarında rahatlıkla kullanılabilir. Yüksek irtifa ( extrem ) kamplarda da kullanılabilir. Suya karşı dayanımları 5000 ile 8000 mm/cm3 dır. (Eğer +2000 metre ve üzeri irtifalarda kamp yapacaksanız bu tip çadırları kullanmamanızı öneririm.)

5 mevsim (Alpin) çadırlar ise en sert hava şartlarına göre üretilmiştir. Polleri , kumaşı ve kazıkları tamamen extrem kamp şartları düşünülerek tasarlanmıştır. Kar etekleri sayesinde en karlı havalarda bile size mükemmel bir konfor sağlamaktadır. Özellikle yoğun kar yağışı olan alanlarda ve +2000 metre ile üzeri irtifalarda kamp yapacaksanız bu tip çadırları kullanmanızı öneririm. . Suya karşı dayanımları 10.000 mm/cm3 ve üzeridir.

Birde bahsetmeden geçemeyeceğim festival çadırı olarak adlandırdığımız, büyük marketlerde 29,99 TL ile 69,99 TL gibi bir fiyat aralıkta satılan ve hiçbir teknik özelliği belli olmayan bir çadır grubu da bulunmaktadır. Bu tip çadırları hiçbir şekilde önermiyorum. Bu çadırlarla kamp ta yapılmaz, festivale de gidilmez. Çünkü hava tahmin edilenden biraz fazla sertleştiğinde ( yağmur ve rüzgar ) bu tip çadırlar sizi mutlaka zora sokacaktır.

Çadırımı hangi yükseklikte kullanacağım? :

Türkiye şartlarında genellikle yaz kampları, yayla kampları ve göl kampları yaygın olarak yapılmaktadır. Ayrıca avcı, gezgin ve seyyah olarak kendini tanımlayan dostlarımız da yolculukları sırasında barınmak için muhtelif bölgelerde çadırlarını kullanmaktadır. Bu standartlarda kamplar ve kullanımlar genellikle 2000 metrenin altında yapılan aktiviteler olduğu için 3 mevsim veya 4 mevsim çadırlar dostlarımız için yeterli olacaktır.

Fakat bir grup dostumuz var ki; onlar extrem sporları çok seven, sert hava şartlarında veya yüksek irtifalarda (+2000 metre ve üzeri ) kamplarını kuran dağcı, kampçı ve gezgin dostlarımız.

Bu aktivitelerin içindeyseniz ya da bu tarz bir aktivite yapmayı planlıyorsanız mutlaka çadırınızı 5 mevsim çadırlardan seçmelisiniz. Sadece çadırınızı değil, kıyafetten tutunda mutfak ekipmanına,  uyku tulumuna kadar tüm ekipman ve malzemenizi bu yüksekliklere uygun olarak seçmelisiniz.

Bu nedenlerden dolayı çadır için ihtiyaçlarınızı belirlerken, kamp yapacağınız yüksekliği de bir parametre olarak göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Kaç kişilik bir çadıra ihtiyacım var? : 

Çadırlar tiplerine ve mevsim şartlarına göre sınıflandırıldığı gibi; kişi kapasitesine göre de sınıflandırılır. Tek kişilik, 2,3,4,5 kişilik ve aile çadırı olarak tanımlanmaktadırlar. 2 kişilik çadır tanımı; içerisinde çanta vb. hiçbir malzeme olmadan sadece 2 kişinin içinde barınabileceği çadır anlamına gelmektedir.

Çadır seçimi için ihtiyaç listenizi oluştururken mutlaka çadırı paylaşacağınız kişi sayısını da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Fakat kişi sayısını belirlerken unutmamanız gereken bazı bilgilere de yeri gelmişken değinmek istiyorum. Unutulmamalıdır ki çadırlarda kişi sayısı arttıkça, çadırın ebattı ve ağırlığı da artmaktadır. Yani kamp çantanızda kaplayacağı alan ve sırtınızda taşımanız gerekecek ağırlığın artması anlamına geliyor. Bu konuyu ihtiyaçlarınızı belirlerken mutlaka göz önünüzde bulundurmanız gerekmektedir. Özelliklede uzun yürüyüş ve tırmanma parkurlarında bu detay size oldukça sorun çıkaracaktır.

Ama seçeceğiniz çadırın bagaj (bir sonraki bölümde açıklanmıştır. ) bölümü yoksa size tavsiyem belirlediğiniz kişi sayısına +1 kişi şeklinde bir seçim yapmanız olur. Çünkü kamp alanında kullandığınız malzemeleri de çadırınızın içine almanız gerekecektir.( kamp çantası vb.) Eğer çadırınızda böyle bir alanı düşünmezseniz kritik malzemelerinizin birçoğu için saklama alanı sorunu yaşayabilirsiniz.

Seçtiğiniz çadırda bagaj alanı bulunuyor ise hiç bu matematiğe girmeden belirlediğiniz kişi sayısına göre bir çadır seçebilirsiniz.

Çadırım bana ekstra hangi konforu sağlamalı? :

  1. Kapı Sayısı: Çadırlar tek kapılı veya çift kapılıdır. Size önerim çadır seçimi yaparken çift kapılı bir çadır tercih etmeniz yönünde olacaktır. Bunun iki avantajını görebilirsiniz. Yaz aylarında yapacağınız kamplarda çadır havalandırması için size avantaj sağlayacaktır, ayrıca gece tuvalet vb. ihtiyaçlarınız için çadırdan çıkmanız gerektiğinde kamp arkadaşınızın üzerinden atlamadan onu rahatsız etmeden çadırdan çıkmanızı sağlayacaktır.
  2. Havalandırma Pencereleri : Çift tenteli çadırlarda havalandırma pencereli çok önemli bir rol oynamaktadır. Kışın yapılan kamplarda ve yüksek irtifalı kamplarda çadır içinde nefes alış verişimizden oluşan yoğunlaşmayı önleyerek çadır içi ıslanmayı  (buğu) engeller. Fakat havalandırma penceresi olan çadırlarda bu ıslanma (buğu) olmamakta, çadır içi ısı stabil kalmaktadır. Size tavsiyem kış aylarında dahi kamp yapıyorsanız bu havalandırma pencereleri açık bırakmanız olacaktır. Ayrıca çadır içi hava sirkülasyonunu sağlar ve temiz havada rahat bir uyku uyumanızı sağlar.
  3. Poller : Çadır seçimi yaparken pollerin alüminyum malzemeden yapılmış olmasına dikkat edin.  Alüminyum malzemeden yapılmış poller kış aylarında ve fırtınalı sert havalarda daha yüksek güç ve mukavemet sağlar. Fiber malzemeden yapılmış poller ise soğuk ve sert havalarda mukavemetlerini kaybeder ve kırılgan bir yapıya bürünürler.
  4. Bagaj Bölümü: Çadırların önündeveya her iki tarafında bulunan çıkma alanlardır. Bu alanlar Kamp malzemelerinizi korumaya, yağışlı ve soğuk havalarda yemek yapmanıza ve kamp botlarınızı çıkarmanıza olanak sağlar. Çadırın iç hacminin tamamen size kalmasını sağlar.
  5. Extra Cepler: Çadırınızın iç bölümünde bulunurlar. Ceplerden ne kadar çok olursa eşya ve malzemelerinizi o kadar rahat organize edebilirsiniz.

Tavsiye : Bahsettiğim tüm bu özellikleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurarak size tavsiye edebileceğim çadırı şöyle tanımlayabilirim.

Türkiye şartlarında, standart kamplar göz önüne alınarak tavsiye edilmiştir.

Tip: Dome ( Kubbe )

Mevsim : 3 veya 4 mevsim çadır.

Tente : Çift tenteli  ve havalandırma pencereli

Poller : Alüminyum olmalı.

Kişi sayısı : Tamamen size bağlı bir parametredir. ( Ben 3 kişilik bir çadır kullanıyorum )

Kapı sayısı : Çift kapılı çadır.

Extra : Bagaj bölümü ve çok sayıda cebi olan bir çadır.

Gurk@n - Author

You Might Also Like

Nothing Found.

Apologies, but no results were found for the requested archive.

Enter Your Comments Here..